Przedsiębiorczość

logo

Gimnazjalna Olimpiada Przedsiębiorczości to pierwsze w Polsce ogólnopolskie zawody dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy interesują się tematyką przedsiębiorczości i ekonomii, organizowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie organizacji oraz sposobów przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2002 r. Nr 13 poz. 125, zm. Dz. U. z 2009 r. Nr 126 poz. 1041).

W dniu 16.12.2014r. odbyły się eliminacje szkolne, w których uczestniczyli uczniowie Gimnazjum w Świerzawie. Ich zadaniem było rozwiązać test składający się z 30 pytań, który – jak wynika z wypowiedzi uczniów – do łatwych nie należał.

Głównym celem Olimpiady jest rozbudzanie zainteresowań oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych, umożliwiających młodzieży gimnazjalnej korzystanie z szans, jakie tworzy współczesna gospodarka.

Zakres tematyczny Olimpiady obejmuje zagadnienia ekonomiczne z programu przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie” oraz wybrane zagadnienia dot. przedsiębiorczości i zarządzania przedsiębiorstwem, a także aktualne wydarzenia gospodarcze.

Źródło:
http://www.gop.edu.pl/


WGP3 dniach 11-13.12.2014 w Warszawie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „Gimnazjalne potyczki 2014”. W konkursie tym wzięło udział ponad 20 000 uczniów z całej Polski, zaś do finału dostało się tylko 36 osób (12 zespołów).

Wśród FINALISTÓW znalazła się także drużyna z Gimnazjum w Świerzawie w składzie: Kamila Dziedzic, Justyna Liszka i Mariola Gnatek. Uczennice spotkały się w finale z rówieśnikami m. in. z Malborka, Gdyni, Topoli Królewskiej, Bydgoszcz, Konina…

Konkurs „Gimnazjalne Potyczki” przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów realizujących w bieżącym roku szkolnym program „Ekonomia na co dzień” – Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

W I etapie konkursu trzyosobowe zespoły uczniów opracowały i przeprowadziły ćwiczenia z zakresu edukacji ekonomicznej ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami. Po przesłaniu sprawozdania z tego zadania nasze uczennice zostały zaproszone do II etapu konkursu (20 najlepszych szkół). Tym razem drużyna opracowała projekt ”Jak odnieść sukces w dorosłym życiu”? Jak się okazało jest to dobra propozycja zajęć dla gimnazjalistów, gdyż projekt znalazł uznanie wśród JURY konkurs i świerzawska drużyna została zaproszona do finału ogólnopolskiego.logo

W Warszawie 11.12.2014 dla uczestników zostały przygotowane ciekawe warsztaty z pracy grupowej i z autoprezentacji prowadzone przez aktorkę Ewę Szawłowską. Zadaniem tych zajęć było nauczenie wszystkich uczestników z radzeniem sobie ze stresem oraz przygotowaniem do wystąpień publicznych.

12.12.2014 na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się finał, do którego przystąpiło 12 najlepszych zespołów z całej Polski. Każdy zespół musiał wykazać się wiedzą i wieloma umiejętnościami ekonomicznymi. Konkurs był rewelacyjnie przygotowany. Organizatorzy zaskoczyli nas perfekcyjnie przygotowanymi zadaniami i niespodzianką – zwiedzaniem Stadionu Narodowego, a wieczorem spacerem po pięknie oświetlonej świątecznej Warszawie.

GRATULUJEMY SUKCESU!

potyczki_2014


dyplom


„Golden shoes”, buty zapobiegające odmrożeniom, wyposażone w lampkę zasilaną dynamem, zaprojektowane przez zespół „Golden Team” z Gimnazjum w Świerzawie zajęły II miejsce w konkursie na prototyp wynalazków. Wśród finalistów znalazł się także prototyp – „Rehabilitant” – urządzenie służy do rehabilitacji osób ze schorzeniem neurologicznym wykonany przez zespół „Pomysłowi rehabilitanci”.

12 czerwca podczas uroczystej gali finałowej Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha we Wrocławiu uczniowie prezentowali swoje prototypy wynalazków. Do konkursu tegorocznej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę blisko 90 pomysłów na wynalazek. 10 projektów w Warszawie i 10 we Wrocławiu (w tym 2 ze świerzawskiego gimnazjum!) zakwalifikowało się do etapu finałowego, w którym uczniowie mieli za zadanie przygotować prototyp urządzenia codziennego użytku. Jury, w którego skład weszli koordynator programu dr inż. Tadeusz Lewandowski, rzecznik patentowy Anna Meissner, redaktor naczelna Akademickiego Radia LUZ Monika Maziak, reprezentanci kół naukowych działających na uczelni oraz przedstawiciel firmy Robert Bosch, wybrało trzy najlepsze prototypy.

Wśród atrakcji gali znalazł się muzyczny pokaz laserowy oraz prezentacja samochodu wyścigowego klasy Formuła Student, zbudowanego przez studentów Koła Naukowego Politechniki Wrocławskiej PWR Racing Team na międzynarodowe zawody pojazdów tej klasy. Uczestnicy wydarzenia mogli się poczuć przez chwilę jak na torze F1. Studenci zaprosili uczniów do zwiedzenia zrekonstruowanego specjalnie na tę okazję padoku.

Uroczystość zakończyła czwartą edycję programu edukacyjnego dla uczniów dolnośląskich gimnazjów obejmującego warsztaty kreatywne na Politechnice Wrocławskiej i konkurs na pomysł urządzenia przydatnego w domu, ogrodzie lub w pojeździe mechanicznym.

GRATULUJEMY SUKCESÓW!

tekst i zdjęcia Pan Piotr Melnarowicz


Uczniowie Gimnazjum w Świerzawie – uczestnicy projektu edukacyjnego „OSZCZĘDZAJĄC Z WYOBRAŹNIĄ SPEŁNISZ MARZENIA” brali udział w zajęciach laboratoryjnych na Uniwersytecie Wrocławskim i Politechnice Wrocławskiej. Na zajęciach uczniowie poznawali tajniki fizyki w za pomocą doświadczeń potwierdzając swoje przygotowanie teoretyczne w tym zakresie. Zajęcia pozwoliły uczniom bardziej zrozumieć różne zjawiska fizyczne, poznać uczelnię, odkryć w sobie talenty. Zajęcia pomogą wybrać im w przyszłości kierunek studiów i zawód, który będą wykonywać.


Uczniowie Gimnazjum w Świerzawie uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Wrocławskiej, w ramach projektu edukacyjnego OSZCZĘDZAJĄC Z WYOBRAŹNIĄ SPEŁNISZ MARZENIA.

Warsztaty były wprowadzeniem do projektowania konstrukcji ramy motocykla. Studenci omówili technologię wykonania poszycia z nowoczesnych materiałów kompozytowych, Pokazali jak dobrać silnik elektryczny i baterie. Ponadto zaprezentowali możliwości badania rynku i przygotowania biznesplanu zmierzającego do wprowadzenia produktu na rynek. Każdy z uczniów mógł praktycznie uformować ze specjalne masy części konstrukcji według projektu. Ta część warsztatów bardzo podobała się uczniów, którzy z wielkim zapałem wykonywali polecenia od studentów.

Dodać należy, że warsztaty to cykl zajęć w ramach AKADEMII WYNALAZCÓW im. ROBERTA BOSCHA czyli programu edukacyjnego, którego celem jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do odkrywania talentów wśród uzdolnionych młodych osób.

Obecnie uczniowie przystąpili do II części projektu i zgłosili swoje pomysły na prototyp urządzeń – nowych wynalazków. Czekamy na wyniki konkursu i liczymy, że wzorem lat poprzednich znajdziemy się w gronie 10 szkół, które będą mogły zrealizować swój pomysł.


„Inżynierowie” ze świerzawskiego gimnazjum w akcji.

Uczniowie Gimnazjum w Świerzawie realizując projekt edukacyjny OSZCZĘDZAJĄC Z WYOBRAŹNIĄ SPEŁNISZ MARZENIA” uczestniczą w wielu zajęciach warsztatowych na Politechnice Wrocławskiej prowadzonych przez studentów. Jest to cykl zajęć w ramach AKADEMII WYNALAZCÓW im. ROBERTA BOSCHA, czyli ogólnopolskiego programu edukacyjnego, którego celem jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do odkrywania talentów wśród uzdolnionych młodych osób.

Pierwsze zajęcia „DO ŚWIATŁA! ROBOTY PODĄŻAJĄCE ZA ŹRÓDŁEM ŚWIATŁA” odbyły się 20.03.2014r. Prowadzącymi byli studenci z Koła Naukowego Robotyków „Konar”. Uczniowie po teoretycznym wstępie dotyczącym funkcjonowaniu robotów przystąpili do praktycznego zadania. Uczestnicy podzieleni na grupy, pod okiem opiekunów, zdobyli umiejętność lutowania, tworząc konstrukcje robota z wcześniej przygotowanych części. Małe roboty poruszały się w kierunku źródła światła. Młodzi konstruktorzy z tym zadaniem fantastycznie sobie poradzili. Wykonane roboty prawidłowo funkcjonowały, więc zadanie zostało ocenione celująco i uczniowie ze Świerzawy udowodnili kolejny raz, że są profesjonalistami w swojej pasji, a posługiwanie się np. lutownicą nie jest dla nich problemem. Wykonane roboty służą jako pomoc dydaktyczna w naszej placówce.

Na zdjęciach: uczniowie w trakcie zajęć na Politechnice Wrocławskiej.

Drugie zajęcia odbyły się 28.03.2014r. Tym razem temat zajęć to: „FABRYKA NA BIURKU – DRUKOWANIE w 3D”, prowadzący to studenci z Koła Naukowego Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers. Uczniowie uczestniczyli w projektowaniu małych elementów za pomocą odpowiedniej aplikacji, po czym mogli obserwować jak ich projekt przestrzenny jest drukowany drukarką 3D. Dzięki tym zajęciom uczniowie już wiedzą, że drukowanie w 3D, to technologie przyrostowe wytwórcze powstałe w latach 80. ubiegłego wieku i rozwijane do dziś. Obok metod ubytkowych i kształtowych tworzą grupę technologii pozwalających na wykonanie fizycznych obiektów na podstawie odpowiednio przygotowanego modelu cyfrowego. Mając takie urządzenie w domu, bez problemu można drukować sobie, np.: piony do szachów, części do samochodu, zabawki, itd.

Na zdjęciach: uczniowie w trakcie zajęć na Politechnice Wrocławskiej.

Przed uczniami jeszcze jedne zajęcia pod tytułem: „JAK ZBUDOWAĆ MOTOCYKL”. Warsztaty będą wprowadzeniem do projektowania konstrukcji ramy motocykla. Studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych omówią technologię wykonania poszycia z nowoczesnych materiałów kompozytowych, Pokażą jak dobrać silnik elektryczny i baterie. Ponadto zaprezentują możliwości badania rynku i przygotowania biznesplanu zmierzającego do wprowadzenia produktu na rynek.

Reklamy