Nauka i technologia żywności

NTZ_baner

Koordynatorzy:

Pani Romana Kaszubowska
Pani Łucja Olszanicka
Pan Rafał Wolski

 


Dnia 13 grudnia 2014r. po raz drugi grupa uczniów naszej szkoły wyjechała do Wrocławia na Uniwersytet Ekonomiczny na zajęcia w ramach projektu Nauka i Technologia dla Żywności. Tym razem zajęcia odbyły się w katedrze  biochemii, a dotyczyły wyodrębnienia lecytyny – fosfolipidu z żółtka jaja kurzego. Po jej wyekstrahowaniu, z lecytyny uczniowie samodzielnie wyprodukowali krem do rąk. Zapakowali do specjalnie przygotowanego opakowania, opisali go i zabrali do domu aby pochwalić się efektem swojej całodziennej pracy w laboratorium.


17 listopada 2014r. uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły udali się do Wrocławia na zajęcia w ramach projektu „Nauka i Technologia dla Żywności”. Były to zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym na Wydziale Inżynierii Żywności w laboratorium mikrobiologii. Podczas 4 godzin zajęć obserwowaliśmy pod mikroskopami różne mikroorganizmy, tkanki roślinne i zwierzęce. Następnie samodzielnie przygotowywaliśmy preparaty gdzie w kropli wody, na szkiełkach  podstawowych  umieszczaliśmy   pleśń Aspergillus negri , którą obserwowaliśmy pod mikroskopem.  Po zajęciach mikrobiologicznych, przeszliśmy do pracowni komputerowych. Tam naszym zadaniem było przygotowanie prezentacji z przeprowadzonych badań, zajęło to uczniom  kolejne 2 godziny pracy. Poniedziałkowe zajęcia były bardzo ciekawe, przeprowadzone profesjonalnie przez pracowników uniwersyteckich dlatego nikomu nie dłużyło się, a zadania wykonywaliśmy z wypiekami na twarzy. Wszyscy przygotowujemy się do grudniowego wyjazdu.


W sobotę 18 października (sobota) o godz. 11.00 odbędą się kolejne zajęcia w ramach projektu „Nauka i Technologia Żywienia” w sali 27 i 28. Tak jak wcześniej będziemy prowadzić oznaczenia laboratoryjne, obserwacje mikroskopowe oraz doświadczenia z optyki. Zapraszamy 

Reklamy